NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Филхармония „Пионер” гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”
5981
Калейдоскоп

Филхармония „Пионер” гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”

Филхармония „Пионер” гостува днес на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Концертът ще се състои не в Археологическия музей, както бе обявено, а в Градската художествена галерия заради очакваните валежи.  В настоящия състав на младежкия оркестър има шестдесет души, съобщи диригентът Любомир Денев-син. Те са представители на музикалните училища в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, но и студенти и деца от школи и клубове, уточни той

| 29 Август 2024, 09:44 ч.
Филхармония „Пионер” гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”
Филхармония „Пионер” гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”
Снимка © Асен Тонев / БТА

Филхармония „Пионер” гостува днес на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Концертът ще се състои не в Археологическия музей, както бе обявено, а в Градската художествена галерия заради очакваните валежи. 

Оперният певец Ли Яйкай от Китай влезе в образа на главния герой в премиерата на моцартовата опера „Сватбата на Фигаро“ на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново.

Докторантът в китайската Национална музикална академия е сред тримата солисти, заедно с Никола Иванов и Боян Савов, които изпълняват ролята в спектакъла на режисьора Петко Бонев. Ли Яйкай, заедно с останалите си колеги, заслужено получи овациите на публиката в дебютната си изява на търновска сцена.

За солистичните роли в операта „Сватбата на Фигаро“ се подготвиха артисти от пет държави. След кастинг, на който се явиха 65 солисти от седем страни, за участие в спектакъла бяха поканени оперни изпълнители от Китай, Сърбия, Русия, Северна Македония и различни оперни театри в България.

Още двама китайски изпълнители, които учат в страната ни,

Дарина Янева празнува 60-ата си годишнина с изложбата „Поетика на мимолетното“.

Експозицията ще бъде изложена в столичната галерия „Българи“ от 12 ноември до 6 декември, информират организаторите.

„Още в 2002 г. световното списание Pastel Artist International я представи на страниците си сред десетте най-добри специалисти в техниката на сух пастел за септември – октомври. През следващите десетилетия тя упорито и последователно продължи да дълбае в тази техника известна като техниката на малкия формат. И резултатът е пред нас. Широкомащабни листи запечатали както пробива в традиционното схващане за размера на творбите, но още нещо и не по-маловажно умение да се докосне до пресъздаването на природните отрязъци и намери техния пластичен еквивалент – знак“, казва изкуствоведът Аксиния Джурова.

По думите й това са пейз

Обща изложба на Дружеството на троянските художници е подредена в залите на галерия „Серякова къща“. 

Творците се представят с близо 80 произведения в разнообразни жанрове и направления - живопис, икони, скулптура, художествена керамика, керамична пластика, художествена фотография.

„Тези изложби са изключително важни за Дружеството на троянските художници от много гледни точки. Аз смея да кажа, че в този малък град има художествен живот и това се случва точно в дружеството на троянските художници. Това става видно за обществеността именно на тези общи художествени изложби, на които всички ние – творците, събрани в тази общност можем да покажем какви са били нашите търсения в ателиетата“, каза Нина Донковска, художник и преподавател в Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.

Тя посочи,

Ревю на кимона, изложби на калиграфия, съвременно японско изкуство и икебана са сред първите събития в тазгодишната програма на „Дни на японската култура в България“. Тази есен в програмата предстоят 23 събития в седем  града на страната – София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора, Казанлък, съобщават организаторите.

Юбилейната програма отбелязват три годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. – 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. За много от събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, което ще позволи на българите да се докоснат до очарованието на японската култура по най-автентичен начин, посочват организаторите от посол

С музиката на Джон Уилямс Софийската филхармония и националният филхармоничен хор гостуват на музикалния фестивал в Любляна на 22 август.

На диригентския пулт отново ще застане маестро Найден Тодоров, който неведнъж е признавал, че Джон Уилямс е един от любимите му композитори, уточняват от филхармонията. 

По думите им поканата за това участие е дошла след концерта на националния оркестър със същата програма в Скопие през пролетта на миналата година, когато в залата са присъствали представители на фестивала.

Програмата включва теми от филмите „Индиана Джоунс“, „Сам в къщи“, „Хари Потър“, „Списъкът на Шиндлер“, „Извънземното“ и „Супермен“. Втората част на концерта е посветена изцяло на музикат

В настоящия състав на младежкия оркестър има шестдесет души, съобщи диригентът Любомир Денев-син. Те са представители на музикалните училища в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, но и студенти и деца от школи и клубове, уточни той. От десет дни са на творчески лагер в село Кранево, където подготвят своята програма. Снощи изнесоха концерт и в курортния комплекс Албена. Всяка година младежката филхармония „Пионер“ прави такъв летен лагер, посочи диригентът. През септември стартира и учебната година на оркестъра в Националния дворец на децата в София. Тогава в състава участват предимно ученици от столицата. 

На „Варненско лято“ младежите ще представят програма „Симфонични танци“ с произведения на Брамс, Дворжак, Рахманинов, Петко Стайнов, както и откъс от операта „Манон Леско“ от Пучини и музика от Алан Менкен из филма „Аладин“. 

Детско-юношеска филхармония „Пионер“ е създадена през есента на 1952 г. от българския диригент проф. Влади Симеонов към Двореца на пионерите, припомни настоящият диригент. В следващите години младите музиканти покоряват публиката на Европа и Америка, осъществявайки концертни турнета в Белгия, Австрия, Германия, Бразилия, Франция, Швейцария, Италия. Печелят първо място на четири международни фестивала на младежките оркестри в Швейцария, Австрия, Англия и Шотландия, и Италия. През 1974 г., на конкурса „Херберт фон Караян“ в Берлин филхармонията става носител на Извънредната награда с Почетен диплом за изключителни артистични постижения и Златен медал.

В края на 1989 г., в залата на Консерваторията „Джузепе Верди“ в Милано Филхармония „Пионер“ изнася своя последен концерт под диригентството на Влади Симеонов. През годините след кончината му, диригенти са Георги Димитров, Константин Патронев, Григор Паликаров. Оркестърът е закрит през 2003 г. През 2008-а дейността му е възстановена под ръководството на маестро Борис Спасов, диригент в Софийска опера и балет. 

Любомир Денев-син ръководи състава от 2010 г. Оркестърът изнася ежегодно самостоятелни концерти в рамките на Софийски музикални седмици. Участва няколко поредни години във фестивала „Варненско лято“ като основен състав на сформирания със съдействието на Фондация „Проф. Влади Симеонов” Балкански симфоничен оркестър, в който се включват млади музиканти от България, Сърбия, Северна Македония и Гърция. През 2016 г. получи наградата „Кристална лира” в категорията „оркестри”. През 2018 г. Филхармония „Пионер” участва в съвместен концерт в София с Кралския Концертгебау Оркестър в рамките на инициативата „рамо до рамо”. Любомир Денев – син е лауреат на международни награди в Берлин и Лос Анджелис, записвал филмова музика на композитори от ранга на Алън Силвестри и Енио Мориконе. 

Камерният концерт на Русенската опера "Бетовен - сонати за цигулка и пиано" ще бъде представен утре вечер в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Ценителите на класическото изкуство ще имат възможност да чуят Сонати за цигулка и пиано № 4 и № 10 на Бетовен в изпълнение на Тамара Лазарова - цигулка, Веселина Ботева - пиано, Габриел Тато - цигулка, и Божена Петрова - пиано.

Според четиримата музиканти сонатите са твърде различни по характер, тъй като са писани в различни периоди от живота на композитора, но и в двете се усеща непрестанно бликащата енергия, динамизмът, драматизмът и философските обобщения, характерни за Бетовен.

Изложбата „Жена с много лица“ с черно-бели фотографии отбелязва 90-годишнината на Татяна Лолова.

Откриването е на 20 август в градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“, съобщават организаторите.

„По-голямата част от снимките са от личния архив на актрисата, предоставени от семейството й“, каза кураторът Георги Тошев, който заедно със Светослава Стоянова и дизайнерът Тодор Манолов са изградили фоторазказ за голямата актриса.

„Татяна обичаше да играе. Опитвам се да вървя по следите на живота й, използвам формата на игра от снимки в изложбата, които се опитват да нарисуват портрета на една жена с много лица, актриса, която умее да преминава с лекота от трагичното към смешното“, казва още Тошев.

Националнат

Екипът на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ (МДТ) във Велико Търново започва новия творчески сезон с две премиерни заглавия и турне в четири града, съобщиха от пресцентъра на културната институция.

През септември артистите ще гостуват на сцени в Бургас, Пловдив, Радомир и Етрополе.

Първите премиерни спектакли за сезона са на операта „Сватбата на Фигаро“ на Моцарт и на пиесата „През октомври без теб“ на Константин Илиев.

Септемврийското турне на Великотърновския театър стартира с мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“, който ще бъде представен в Летния театър в Бургас на 9 септември.

Спектакълът е създаден по оригиналния текст на Добри Войников и музиката на Дечо Таралежков. Негов режисьор е Борис Дюлгеров, който е автор и на сценария, а диригент е Васил Вълчев.

Артистите от МДТ "Конс

Комедийният спектакъл “Ако извикаш нощем с всичка сила” ще бъде представен в Добрич тази вечер на сцената на Органовата зала в града. За това съобщават организаторите на комедийното представление в официалната си страница във Фейсбук. 

В комедията ще участват актьорите Александра Сърчаджиева и Петър Антонов. Историята обръща внимание на темата за любовта и разказва за живота на млада жена на име Ева, която е избягала от сватбеното си тържество, но среща мистериозен непознат, който се превръща в нейн спътник.

Режисьор на спектакъла е Димитър Коцев-Шошо. Автор е Яна Борисова, а Милен Кукошаров е композитор на музиката.

След представянето в Добрич, комедийната постановка ще се играе в Димитровград, Перник, Благоевград и София.

 

След десетгодишна пауза сериалът на Би Би Си "В сянката на Тюдорите" по трилогията, посветена на Хенри Осми и Томас Кромуел, написана от двукратната носителка на "Букър" Хилари Мантел, се завръща, съобщи "Гардиън". 

Сега режисьорът Питър Космински трябва да продължи без Мантел. Авторката на "Вълци", "Доведете труповете" и "Огледалото и светлината" почина през 2022 г. 

"Много по-трудно е, защото Хилари не е тук", коментира Космински пред "Обзървър". "В нейно лице изгубих свой сътрудник и близък приятел. Когато снимахме първи сезон, тя винаги казваше: Можеш да ми се обадиш по всяко време през деня и през нощта."

По думите на Космински по време на работата по сериала през 2015 г. Мантел е най-добрият жив англоезичен автор. "Не го казвам лековато, мисля, че тя беше единственият гений, когото съм срещал в живота си, а вече съм на шейсет и осем. Бях щастлив да

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнит ...
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Тикер в 19:00 ч.
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. ...
Начало Калейдоскоп
5981
Калейдоскоп

Филхармония „Пионер” гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”

Филхармония „Пионер” гостува днес на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.Концертът ще се състои не в Археологическия музей, както бе обявено, а в Градската художествена галерия заради очакваните валежи.

| 29 Август 2024, 09:44 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Филхармония „Пионер” гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”
Филхармония „Пионер” гостува на Международния музикален фестивал „Варненско лято”
Снимка © Асен Тонев / БТА

Филхармония „Пионер” гостува днес на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Концертът ще се състои не в Археологическия музей, както бе обявено, а в Градската художествена галерия заради очакваните валежи. 

В настоящия състав на младежкия оркестър има шестдесет души, съобщи диригентът Любомир Денев-син. Те са представители на музикалните училища в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, но и студенти и деца от школи и клубове, уточни той. От десет дни са на творчески лагер в село Кранево, където подготвят своята програма. Снощи изнесоха концерт и в курортния комплекс Албена. Всяка година младежката филхармония „Пионер“ прави такъв летен лагер, посочи диригентът. През септември стартира и учебната година на оркестъра в Националния дворец на децата в София. Тогава в състава участват предимно ученици от столицата. 

Оперният певец Ли Яйкай от Китай влезе в образа на главния герой в премиерата на моцартовата опера „Сватбата на Фигаро“ на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново.

Докторантът в китайската Национална музикална академия е сред тримата солисти, заедно с Никола Иванов и Боян Савов, които изпълняват ролята в спектакъла на режисьора Петко Бонев. Ли Яйкай, заедно с останалите си колеги, заслужено получи овациите на публиката в дебютната си изява на търновска сцена.

За солистичните роли в операта „Сватбата на Фигаро“ се подготвиха артисти от пет държави. След кастинг, на който се явиха 65 солисти от седем страни, за участие в спектакъла бяха поканени оперни изпълнители от Китай, Сърбия, Русия, Северна Македония и различни оперни театри в България.

Още двама китайски изпълнители, които учат в страната ни,

Дарина Янева празнува 60-ата си годишнина с изложбата „Поетика на мимолетното“.

Експозицията ще бъде изложена в столичната галерия „Българи“ от 12 ноември до 6 декември, информират организаторите.

„Още в 2002 г. световното списание Pastel Artist International я представи на страниците си сред десетте най-добри специалисти в техниката на сух пастел за септември – октомври. През следващите десетилетия тя упорито и последователно продължи да дълбае в тази техника известна като техниката на малкия формат. И резултатът е пред нас. Широкомащабни листи запечатали както пробива в традиционното схващане за размера на творбите, но още нещо и не по-маловажно умение да се докосне до пресъздаването на природните отрязъци и намери техния пластичен еквивалент – знак“, казва изкуствоведът Аксиния Джурова.

По думите й това са пейз

Обща изложба на Дружеството на троянските художници е подредена в залите на галерия „Серякова къща“. 

Творците се представят с близо 80 произведения в разнообразни жанрове и направления - живопис, икони, скулптура, художествена керамика, керамична пластика, художествена фотография.

„Тези изложби са изключително важни за Дружеството на троянските художници от много гледни точки. Аз смея да кажа, че в този малък град има художествен живот и това се случва точно в дружеството на троянските художници. Това става видно за обществеността именно на тези общи художествени изложби, на които всички ние – творците, събрани в тази общност можем да покажем какви са били нашите търсения в ателиетата“, каза Нина Донковска, художник и преподавател в Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.

Тя посочи,

Ревю на кимона, изложби на калиграфия, съвременно японско изкуство и икебана са сред първите събития в тазгодишната програма на „Дни на японската култура в България“. Тази есен в програмата предстоят 23 събития в седем  града на страната – София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора, Казанлък, съобщават организаторите.

Юбилейната програма отбелязват три годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. – 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. За много от събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, което ще позволи на българите да се докоснат до очарованието на японската култура по най-автентичен начин, посочват организаторите от посол

С музиката на Джон Уилямс Софийската филхармония и националният филхармоничен хор гостуват на музикалния фестивал в Любляна на 22 август.

На диригентския пулт отново ще застане маестро Найден Тодоров, който неведнъж е признавал, че Джон Уилямс е един от любимите му композитори, уточняват от филхармонията. 

По думите им поканата за това участие е дошла след концерта на националния оркестър със същата програма в Скопие през пролетта на миналата година, когато в залата са присъствали представители на фестивала.

Програмата включва теми от филмите „Индиана Джоунс“, „Сам в къщи“, „Хари Потър“, „Списъкът на Шиндлер“, „Извънземното“ и „Супермен“. Втората част на концерта е посветена изцяло на музикат

На „Варненско лято“ младежите ще представят програма „Симфонични танци“ с произведения на Брамс, Дворжак, Рахманинов, Петко Стайнов, както и откъс от операта „Манон Леско“ от Пучини и музика от Алан Менкен из филма „Аладин“. 

Детско-юношеска филхармония „Пионер“ е създадена през есента на 1952 г. от българския диригент проф. Влади Симеонов към Двореца на пионерите, припомни настоящият диригент. В следващите години младите музиканти покоряват публиката на Европа и Америка, осъществявайки концертни турнета в Белгия, Австрия, Германия, Бразилия, Франция, Швейцария, Италия. Печелят първо място на четири международни фестивала на младежките оркестри в Швейцария, Австрия, Англия и Шотландия, и Италия. През 1974 г., на конкурса „Херберт фон Караян“ в Берлин филхармонията става носител на Извънредната награда с Почетен диплом за изключителни артистични постижения и Златен медал.

Камерният концерт на Русенската опера "Бетовен - сонати за цигулка и пиано" ще бъде представен утре вечер в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Ценителите на класическото изкуство ще имат възможност да чуят Сонати за цигулка и пиано № 4 и № 10 на Бетовен в изпълнение на Тамара Лазарова - цигулка, Веселина Ботева - пиано, Габриел Тато - цигулка, и Божена Петрова - пиано.

Според четиримата музиканти сонатите са твърде различни по характер, тъй като са писани в различни периоди от живота на композитора, но и в двете се усеща непрестанно бликащата енергия, динамизмът, драматизмът и философските обобщения, характерни за Бетовен.

Изложбата „Жена с много лица“ с черно-бели фотографии отбелязва 90-годишнината на Татяна Лолова.

Откриването е на 20 август в градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“, съобщават организаторите.

„По-голямата част от снимките са от личния архив на актрисата, предоставени от семейството й“, каза кураторът Георги Тошев, който заедно със Светослава Стоянова и дизайнерът Тодор Манолов са изградили фоторазказ за голямата актриса.

„Татяна обичаше да играе. Опитвам се да вървя по следите на живота й, използвам формата на игра от снимки в изложбата, които се опитват да нарисуват портрета на една жена с много лица, актриса, която умее да преминава с лекота от трагичното към смешното“, казва още Тошев.

Националнат

Екипът на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ (МДТ) във Велико Търново започва новия творчески сезон с две премиерни заглавия и турне в четири града, съобщиха от пресцентъра на културната институция.

През септември артистите ще гостуват на сцени в Бургас, Пловдив, Радомир и Етрополе.

Първите премиерни спектакли за сезона са на операта „Сватбата на Фигаро“ на Моцарт и на пиесата „През октомври без теб“ на Константин Илиев.

Септемврийското турне на Великотърновския театър стартира с мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“, който ще бъде представен в Летния театър в Бургас на 9 септември.

Спектакълът е създаден по оригиналния текст на Добри Войников и музиката на Дечо Таралежков. Негов режисьор е Борис Дюлгеров, който е автор и на сценария, а диригент е Васил Вълчев.

Артистите от МДТ "Конс

Комедийният спектакъл “Ако извикаш нощем с всичка сила” ще бъде представен в Добрич тази вечер на сцената на Органовата зала в града. За това съобщават организаторите на комедийното представление в официалната си страница във Фейсбук. 

В комедията ще участват актьорите Александра Сърчаджиева и Петър Антонов. Историята обръща внимание на темата за любовта и разказва за живота на млада жена на име Ева, която е избягала от сватбеното си тържество, но среща мистериозен непознат, който се превръща в нейн спътник.

Режисьор на спектакъла е Димитър Коцев-Шошо. Автор е Яна Борисова, а Милен Кукошаров е композитор на музиката.

След представянето в Добрич, комедийната постановка ще се играе в Димитровград, Перник, Благоевград и София.

 

След десетгодишна пауза сериалът на Би Би Си "В сянката на Тюдорите" по трилогията, посветена на Хенри Осми и Томас Кромуел, написана от двукратната носителка на "Букър" Хилари Мантел, се завръща, съобщи "Гардиън". 

Сега режисьорът Питър Космински трябва да продължи без Мантел. Авторката на "Вълци", "Доведете труповете" и "Огледалото и светлината" почина през 2022 г. 

"Много по-трудно е, защото Хилари не е тук", коментира Космински пред "Обзървър". "В нейно лице изгубих свой сътрудник и близък приятел. Когато снимахме първи сезон, тя винаги казваше: Можеш да ми се обадиш по всяко време през деня и през нощта."

По думите на Космински по време на работата по сериала през 2015 г. Мантел е най-добрият жив англоезичен автор. "Не го казвам лековато, мисля, че тя беше единственият гений, когото съм срещал в живота си, а вече съм на шейсет и осем. Бях щастлив да

В края на 1989 г., в залата на Консерваторията „Джузепе Верди“ в Милано Филхармония „Пионер“ изнася своя последен концерт под диригентството на Влади Симеонов. През годините след кончината му, диригенти са Георги Димитров, Константин Патронев, Григор Паликаров. Оркестърът е закрит през 2003 г. През 2008-а дейността му е възстановена под ръководството на маестро Борис Спасов, диригент в Софийска опера и балет. 

Любомир Денев-син ръководи състава от 2010 г. Оркестърът изнася ежегодно самостоятелни концерти в рамките на Софийски музикални седмици. Участва няколко поредни години във фестивала „Варненско лято“ като основен състав на сформирания със съдействието на Фондация „Проф. Влади Симеонов” Балкански симфоничен оркестър, в който се включват млади музиканти от България, Сърбия, Северна Македония и Гърция. През 2016 г. получи наградата „Кристална лира” в категорията „оркестри”. През 2018 г. Филхармония „Пионер” участва в съвместен концерт в София с Кралския Концертгебау Оркестър в рамките на инициативата „рамо до рамо”. Любомир Денев – син е лауреат на международни награди в Берлин и Лос Анджелис, записвал филмова музика на композитори от ранга на Алън Силвестри и Енио Мориконе. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
Авансцена
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.